"Enter"a basıp içeriğe geçin

İzledim: Bharat (9 Eylül 2019)

Salman Khan ile Katrina Kaif’in başrollerini paylaştığı Bharat filmini 9 Eylül 2019 tarihinde Cinemaximum Serdivan’da izledim. Filmi izlerken birçok sahne tanıdık geldiğinden filmi daha önceden izlediğim izlenimine kapıldım fakat filmin vizyona yeni girmesi nedeniyle buna ihtimal vermedim, neyse ki sonradan hatırladım aslında bu film daha önceden izlemiş olduğum Gukjesijang isimli Güney Kore filminin Hindistan için uyarlanmış hali. Gukjesijang filminde 1950 yılında meydana gelen Kore savaşı filmin odağında yer alırken, Bharat filminde 1947 yılında yaşanan Hindistan’ın parçalanması odak noktasında.

Filmin süresi, Bolloywood filmlerinin genelinde olduğu gibi olması gerekenden daha uzun bence. Sadece filmin başlangıcındaki sponsor geçişleri vs. 1 dakikada uzun sürüyor. Buna rağmen film kendini sıkmadan izletiyor.

Salman Khan’ın yaşı, bu filmde annesi rolündeki aktristen 9 yaş büyükmüş. Zaten filmde, Bharat’ın 70 yaşındaki haline bakıp, keşke 1-2 kırışıklık eklenseydi yüzüne şeklinde düşünmüştüm. Öte yandan, Khan’ın bu filmdeki oyunculuğu bana  Umut Sarıkaya’nın “ev seksisi” karakterini hatırlattı. Belki Gukjesijang isimli filmi izlemeseydim Bharat’tan daha fazla keyif alabilirdim. Yine de Bollywood hayranları için izlenmesi gereken bir film diye düşünüyorum.

Puanım:

/// İçerik hakkında bilgi içerir:

Öncelikle filmin fragmanını izlemek isterseniz, burayı tıklayabilirsiniz. Hindu dilinde Hindistan anlamına gelen Bharat filmi, 1947 yılında Hindistan’ın parçalanması ailesiyle birlikte trene binerek, yaşadıkları yerden kaçan ama trene tırmanırken sırtından düşürdüğü kız kardeşiyle onu almak için trenden inen babasını arkasında bırakan Bharat’ın annesi ve kardeşleriyle yaşadıklarını anlatıyor. Babası trenden inerken, halasının baharat dükkanına gitmesi gerektiğini ve oraya geleceğini söyler. Bharat yıllarca o dükkanda babasını bekler. Ailesinin geçimi için sirkte motor gösterisi ve Ortadoğu’da petrol arama işleri yapmak dahil birçok farklı işte çalışır. Bir süre sonra bir TV kanalının Pakistan ve Hindistan’da ailesini kaybedenleri buluşturmak amacıyla yaptığı program aracılığıyla kız kardeşine kavuşur. Film, Bharat’ın tren istasyonunda 70. yaşını kutlama partisiyle sona erer.

 

 

avatar
  Subscribe  
Bildir